Biuro wirtualne czy realne?

Tytułowe pytanie stało się dzisiaj bardzo aktualne. Gdzie zarejestrować siedzibę nowej lub małej spółki aby utrzymać niskie koszty, uzyskać wygodną obsługę recepcyjną a jednocześnie dopełnić formalnych warunków jakim siedziba firmy winna sprostać, jak uniknąć problemów z urzędami rejestrowymi i kontrolnymi kwestionującymi niekiedy zgłoszone miejsce siedziby firmy. Czy wybrać bezpieczne ale drogie biuro realne czy elastyczne i tanie wirtualne? A może to nie jest wybór?

Całkowicie realne biuro wirtualne

Na początek trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czym jest biuro wirtualne, co oznacza to pojęcie. Czy oznacza biuro nieistniejące, istniejące tylko wirtualnie, w internecie? Czy pojęcie to określa firmy, które umożliwiają rejestrację firm czy może firmy które z tej możliwości korzystają?

Biuro wirtualne to tylko hasło marketingowe, w rzeczywistości prowadzone jest przez realną firmę w konkretnym miejscu dla całkowicie realnych przedsiębiorców. Dlaczego więc wirtualne biuro? Nazwa taka trwale zadomowiła się już na rynku i jednoznacznie odróżnia się od klasycznego najmu powierzchni biurowej. Spróbujmy wyjaśnić co tak na prawdę oznacza hasło biuro wirtualne.

Właściciele i wspólnicy potrzebują też od czasu do czasu miejsca gdzie mogą spotykać się w celach biznesowych. Jednocześnie skala początków wielu działalności w żaden sposób nie uzasadnia ekonomicznie wynajmu klasycznego lokalu biurowego i zatrudnienia w nim co najmniej recepcjonistki dla obsługi korespondencji, spotkań czy pierwszych kontaktów z klientami. Zwłaszcza, że często nie jest wiadome czy pomysł biznesowy okaże się opłacalny. Nowo powstała spółka już od pierwszego dnia istnienia potrzebuje firmowego adresu, zarówno do formalnych celów rejestrowych jak i dla potrzeb korespondencyjnych. A koszty własnego biura i personelu trzeba liczyć co najmniej w grubych tysiącach złotych.

Biuro wirtualne łączy elastyczny i ekonomiczny najem biura z wygodnymi usługami recepcyjnymi i sekretarskimi oferując produkt ściśle dostosowany do potrzeb rozwijającego się przedsiębiorstwa. Kluczem prowadzącym do zapewnienia przystępności cenowej i elastyczności jest współdzielenie infrastruktury biurowej, w tym samej powierzchni biurowej przez wiele podmiotów. Siedziba firmy w biurze wirtualnym (jakkolwiek niezgrabie brzmi takie określenie o czym za chwilę) kosztuje dzięki temu najwyżej kilkaset złotych miesięcznie – ułamek wartości klasycznego biura z personelem i wyposażeniem. Różnica jest kolosalna. Młodziutka firma liczy przecież każdy grosz i rozsądne gospodarowanie środkami finansowymi może zbliżyć ją do sukcesu.

Zatem biuro wirtualne jest optymalnym rozwiązaniem dla młodej spółki – trzeba jednak pamiętać aby słowo wirtualne było tylko hasłem – nie rzeczywistością. Biuro firmy, aby spełnić rolę siedziby, również w sensie prawnym musi być bowiem całkowicie realne. Siedziba firmy musi umożliwiać nawiązanie rzeczywistego kontaktu z przedstawicielami firmy, wg przepisów prawa musi być miejscem gdzie podejmowane są kluczowe decyzje dotyczące zarządzania firmą i gdzie odbywają się posiedzenia zarządu spółki, czy nawet codzienna praca biurowa. Niestety wiele biur oferujących usługi biura wirtualnego zapomniało o tym wszystkim i stało się jedynie skrzynką pocztową firm całkowicie wirtualnych.

Urządzona przestrzeń biurowa w siedzibie firmy

Jesteśmy biurem, które umożliwia realizację wszystkich aktywności charakteryzujących prawdziwą i realną siedzibę firmy. Zatem nie tylko zapewniamy obsługę recepcyjną i pocztową ale gwarantujemy miejsce dla spotkań i posiedzeń zarządu czy nawet walnych zebrań członków, możemy zapewnić urządzone stanowiska pracy biurowej i wydzielone pokoje biurowe z pełną i profesjonalną infrastrukturą biurową, tak dla zarządu spółki jak i dla pierwszych pracowników. Cały ten wachlarz możliwości zapewniamy w ramach bardzo elastycznej umowy najmu powiązanej z pakietami usług. W naszym przypadku biuro wirtualne to tylko hasło marketingowe – w gruncie rzeczy mamy do czynienia ze współdzieleniem wyposażonej i serwisowanej powierzchni biurowej wraz ze świadczeniem usług recepcyjnych – biuro jest całkowicie realne, przystępne cenowo i odpowiada prawnym wymogom siedziby przedsiębiorstwa.

Jeśli więc potrzebujesz miejsca na siedzibę firmy w centrum Warszawy gdzie każdy ma blisko, nie zatrudniasz jeszcze dużego zespołu pracowników a cenisz elastyczność i ekonomię kosztów – wybierz biuro wirtualne które jest realne.